Říjnová Atmosféra se dotkla těžkého tématu našich selhání a otevřela otázky, které si klade snad každý z nás. O podněty a myšlenky z ní se v tomto blogovém příspěvku podělíme hned dvojnásob: jedno téma a dva články - ze dvou pohledů, od dvou autorů, kdy každý přináší něco nového. A tak věříme, že si tuto sice neplánovanou, ale přesto obohacující nálož myšlenek užijete spolu s námi…
Občas se nám stává, že jedno malé klopýtnutí spustí řetězec špatných rozhodnutí, které už nemůžeme vrátit zpátky. Tyto volby pak neovlivňují jen náš život, ale i životy ostatních lidí v našem okolí.
Sobotní Atmosféra, kterou nás prováděl Mojmír Voráč, byla o příběhu člověka, kterému se v životě několikrát stalo, že se spustila lavina chybných rozhodnutí. Tímto člověkem byl král David - jedna z největších osobností Bible. Jeho život byl jako raketový vzestup. Začínal jako pasáček ovcí, poté se stal váženým bojovníkem, protože porazil mnohonásobně silnějšího soupeře, dokonce se stal nejbližším pobočníkem krále, a nakonec se stal králem i on sám.
Za jeho kralování země vzkvétala, měl početná vojska a hranice se neustále rozšiřovaly. Dařilo se mu i v osobním životě. Ale chtěl víc. Jednoho večera se David procházel po střešní terase, když uviděl ženu, která se umývala. Byla to Batšeba, žena jednoho z jeho předních bojovníků Urijáše. Velice se mu zalíbila. Nechal si ji zavolat a spal s ní. Klopýtnul.
Během několika dní poté byl Davidovi doručen dopis, kde stálo „jsem těhotná”. Davidovi se musel převrátit svět vzhůru nohama. Věc, kterou se snažil utajit, se dostane na povrch, protože Urijáš se nesetkal se svou ženou už několik měsíců – neboť zatímco si David užíval, on za něj bojoval v bitvě. A tak pokračoval Davidův řetězec chybných rozhodnutí.
Vymyslel plán, jak zamést stopy pod koberec. S blížící se bitvou nechal Urijáše postavit do přední linie a zároveň dal ostatním rozkaz, aby od něj ustoupili. Urijáš zůstal sám proti všem a byl zabit. Vše pro to, aby si David Batšebu mohl legitimně vzít za manželku. Král, který mohl mít vše, cizoložil s ženou jiného muže a nechal zabít nevinného člověka, aby zakryl stopy.
David ve svém životě udělal ne jedno zlé rozhodnutí, které ovlivnilo mnoho životů. Přesto o něm čteme, že to byl muž podle Božího srdce. Ve svém životě totiž věřil Bohu. Po nějakém čase od smrti Urijáše navštívil Davida prorok, který mu vyprávěl příběh. Byl to příběh o samotném Davidovi, ale on se v něm nepoznal. Až ve chvíli, kdy mu to prorok odkryl, dokázal král David pochopit vážnost svého rozhodnutí a litovat toho, co udělal. Byl konfrontován s realitou a začal se obracet zpátky k Bohu.
Z jeho příběhu si můžeme osvojit několik věcí. David ve svém životě udělal mnoho špatných rozhodnutí, ale nikdy se nepřestal obracet k Bohu a svých činů litovat a bojovat s nimi. Může se to zdát nespravedlivé, jak člověk, který nechá zabít druhého, mohl dojít ve svém životě klidu. Ale v tom spočívá Boží milost.
Milost je neopodstatněná, nezasloužená a nespravedlivá, ale jen díky ní se můžeme vymanit ze zajetí vlastních chyb. Špatná rozhodnutí děláme a dělat budeme vždy. Můžeme ale eliminovat škody i začít znovu, když si naše chybné kroky včas uvědomíme a přijmeme milost, kterou dostáváme. A jedině, když my sami milost zažijeme, můžeme ji dávat také druhým…
Hostem sobotní Atmosféry byl JUDr. Pavel Ranzi – soudce Krajského soudu v Brně, který musí dělat těžká rozhodnutí den co den. Ne vždy se ale může rozhodnout tak, jak mu to osobně připadá spravedlivé. Rozhodnout se totiž správně podle zákona musí být v jeho roli soudce prioritou. Spravedlnost podle něj žel není z tohoto světa a vlastní pocity v tomto musí jít stranou. Dělá ale maximum proto, aby využil kompetencí, které má, zvážil podrobně možnosti a rozhodl, co nejlépe.
O moudrost v rozhodování prosí i Boha. Pavel je totiž věřícím křesťanem a vztah s Bohem je pro něj velice důležitý. Sám pak říká, že „víra je jako kůň, na kterém můžu uhánět vpřed“.
Anna Marie Herzigová
Všichni chybujeme.
Často rozhodnutí děláme, i když si to neuvědomujeme. A všichni někdy děláme rozhodnutí, kterých později litujeme, i když si to někdy nechceme přiznat. Nicméně i ze špatného rozhodnutí může vzejít něco dobrého.
Inspirativního slova se na říjnové Atmosféře ujal Mojmír Voráč, který nám nesmírně poutavě vyprávěl biblický příběh o králi Davidovi. V případě krále Davida jedno chybné rozhodnutí nejschopnějšího, nejodvážnějšího a nejmocnějšího muže své doby spustilo řetězec dalších chybných rozhodnutí.
Porozumět příběhům v Bibli je často pro poznání lidské povahy užitečnější, než porozumět tlustým psychologickým knihám. U příběhu krále Davida můžeme přemýšlet, kde se nachází hranice mezi chybným a dobrým rozhodnutím a jak se v lidském srdci otevírá cesta pro zlo…
Když v Jeruzalémě v dubnu 1961 začali soudit předního nacistu Adolfa Eichmanna, veřejnost čekala démona z filmů a knih, který ztělesňuje zlo. Právě on byl architektem a hlavním vykonavatelem „konečného řešení židovské otázky“. K překvapení všech přítomných se v střežené kleci ale objevil tuctový úředník, který říkal, že pouze plnil svou povinnost a poslouchal rozkazy.
Americký psycholog Stanley Milgram se snažil přijít na to, za jakých okolností a podmínek je obyčejný člověk schopný rozhodnout se a vykonat i ty nejhorší zločiny proti lidskosti. Slavný Milgramův experiment popisuje, kam byli ochotni zajít lidé, pokud jim ubližování druhým odůvodnila autorita v bílém plášti.
Výsledek byl opravdovým šokem: ze čtyřiceti lidí neváhalo použít domnělý smrticí elektrický výboj za specifických kontrolovaných podmínek v rámci výzkumu dvacet šest lidí.
Jak se naučit být vnímavější pro kritické momenty volby a zvolit správně? Může nám pomoct naše svědomí. Jak řekl Viktor Frankl, „všechno může být člověku vzato, kromě jedné věci, poslední a nejskvělejší z lidských svobod – vybrat si přístup v kterékoliv kombinaci okolností, vybrat si svůj způsob života.“
Po hudebním přednesu AtmoBandu vystoupil host Atmosféry Pavel Ranzi. Pavel je soudcem na prvním stupni Krajského soudu v Brně a vykládal nám o tom, že jeho cesta ke kariéře soudce nebyla vůbec přímočará.
Než Pavel přijal práci soudce, předcházelo tomu několik týdnů vnitřního zápasu, ve kterém se Pavel hodně modlil a ptal se Boha, jak se má rozhodnout. Pavel osobně vnímá, že dostal odpověď, a je vděčný, že mu profese soudce umožňuje být užitečný společnosti. Víra pomáhá Pavlovi k lepšímu životu.
Poslední částí programu bylo AtmoCafé, v rámci kterého byl prostor pro setkání se všemi přítomnými.
Je důležité si uvědomit, že téměř každé naše rozhodnutí je omezeno rozhodnutími, která mu předcházela. Někdy stačí jedno chybné rozhodnutí, které spustí celý řetězec událostí nebo dalších chybných rozhodnutí se smutnými následky.
Nezapomínejme, že nemusíme v zajetí špatných rozhodnutí zůstávat. Na konci něčeho, co nezačalo dobře, může vyrůst něco dobrého a krásného. Jak řekl Hal Urban, „životní úspěch nezávisí na podmínkách, které máme, ale na rozhodnutích, která děláme.“
Milan Navrátil