Informace o cookies na této stránce
Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací pro vylepšení uživatelského zážitku a vhodného cílení reklamy. Více je zde.
OMEZIT
POVOLIT
menu
2. 5. 2019
Zuzana Jančová
Leadership

Pošli to dál: Jak naložíš se svým vlivem?


Každý z nás má vliv na své okolí. Ať už chceme nebo nechceme, naším aktivním i pasivním jednáním máme moc působit na druhé lidi, proměňovat je a obdarovávat. Bude náš vliv pro ně přínosem, nebo zátěží? Postavíme se zodpovědně k tomu, co jsme dostali, budeme to rozvíjet a posílat dál mezi ostatní?


Myšlenky, otázky a výzvy ze spirituálního zastavení Atmosféra nás přiměly zhodnotit, jak nakládáme se svým vlivem, jaký postoj k němu zaujímáme a co můžeme dělat lépe. Podělil se o ně s námi Jakub Chýlek, manažer a lektor leadershipu, který nám k dobrému nakládání s osobním vlivem předal i pár užitečných tipů.

 

Pošli to dál_Atmosféra_Plakát.jpg (100 KB)

 

 

Stará alegorie s aktuálním tématem


Zdrojem myšlenek pro Jakubovo inspirativní slovo se stal alegorický příběh z Bible, který i přes svůj historický původ ukrývá stále aktuální sdělení, a i pro Jakuba je v jeho osobním životě velkou výzvou. Toto podobenství vyprávěl Ježíš Kristus svým nejbližším učedníkům a dodnes jej máme zaznamenané v první knize Nového zákona – Matouši 25. kapitole od 14. do 30. verše.

 

Alegorický příběh z Bible.jpg (175 KB)

 

 

Ještě předtím, než v příběhu odkryjeme, co si z něj můžeme odnést, je pro lepší pochopení důležité zmínit několik zajímavých faktů. Zaměstnavatel svěřuje svým podřízeným určitý finanční obnos, s kterým mají v době jeho nepřítomnosti co nejlépe hospodařit. Každému sice dává na starost jinou částku podle toho, jaké má kdo schopnosti, ale vůbec v tom netroškaří – vždyť 1 hřivna v té době znamenala cca desetinásobek ročního příjmu celé rodiny. Kdybychom si tu situaci tedy chtěli představit v dnešním kontextu, tak i ten „nejméně šikovný“ zaměstnanec dostal na starost minimálně 4 miliony korun.

 

Co tedy hřivny v příběhu symbolizují? Co nám bylo svěřeno k celoživotnímu opatrování a násobení? Podle Jakuba to jsou naše talenty, obdarování, schopnosti, poznatky a vše, co může mít pozitivní vliv na lidi a dění kolem nás. Jako křesťan vnímá, že vše dobré, co mu do života chodí, mu bylo dáno samotným Bohem. Nejen však k vlastnímu zisku, ale také k rozvíjení a obohacování druhých. Naplňuje ho to pocitem zodpovědnosti, ale hlavně vděčností, která ho nutí šířit dál to, co dostal. Podle jeho slov „prostě nemůže jinak“.

 

Aha efekty a podněty z příběhu, které by nám určitě neměly uniknout, pokud chceme více porozumět myšlence hospodaření s osobním vlivem, jsou minimálně tři:

  1. Všichni něco dostali podle svých schopností. Není nikdo, kdo by nic nedostal nebo dostal něco, co nemá možnost utáhnout. Na druhou stranu pozor: „komu bylo hodně dáno, od toho se hodně očekává. Kdo má velký vliv na své okolí, má velkou zodpovědnost.“

  2. Zmiňované částky musely tehdejším posluchačům doslova vyrazit dech. Náš vliv a to, co jsme dostali, má tedy obrovskou cenu a navíc se to dá ještě násobit.

  3. Rozvíjení našich darů a formování osobního vlivu vyžaduje překonání lenosti i strachu ze selhání. Je třeba vystoupit ze své komfortní zóny, nebát se riskovat a začít jednat. Přesto je to naší povinností a životním úkolem, který ovlivňuje budoucnost a přináší krásné výsledky.

2019.4. ATM-interview_foto.jpg (1.88 MB)

 

Jak naložíme se svým vlivem?

5 výzev do našeho života:

 

Sdělení alegorického příběhu se pro Jakuba stalo velkou výzvou. Shrnuje jej v pěti bodech, které můžou zásadně ovlivnit kvalitu našeho nakládání s vlivem, když se podle nich budeme v životě řídit.

 

1. Pochopme své dary

Ptejme se sebe sama i našich blízkých na naše dary. Objevujme, v čem jsme nadaní, čím můžeme obohatit druhé nebo co dobrého nám do života přichází. Můžou to být naše vlohy, schopnosti, know-how, ale třeba i finanční úspěch, který převyšuje naše potřeby.

 

2. Buďme si vědomi velké hodnoty svých darů

Uvědomujme si, že naše dary a vliv mají obrovskou hodnotu pro naše okolí – rodinu, přátelé, spolupracovníky, naše bydliště i zemi… Mají moc ovlivňovat budoucnost a přinášet prospěch nám i ostatním.

 

3. Převezměme zodpovědnost

Postavme se zodpovědně, k tomu, co nám bylo dáno. Nenechme to ladem někde hnít, ale využívejme to a rozvíjejme. Nebojme se risknout a investovat svůj čas i prostředky do něčeho, v čem vidíme potenciál, i když v tom zatím nedosahujeme takových výsledků, jakých bychom si představovali.

 

4. Mějme oči dokořán

Aktivně hledejme a všímejme si, jaké jsou potřeby kolem nás. Jak bychom je mohli díky svým darům naplnit? Kde můžeme uplatňováním svého vlivu něčemu dobrému přispět?

 

5. Posílejme to dál!

Jednejme. Hospodařme s našimi dary tak, aby přinášely nový „zisk“. Šiřme dál to, co jsme dostali a svým pozitivním vlivem proměňujme životy, vztahy, organizace, svět… Nakažme tím také ostatní a sledujme tu sílu řetězové reakce, kterou se nám podařilo rozhýbat.

 

 

Pošli to dál Atmosféry


Často se na celý tým Atmosféry valí otázky: „Proč to vlastně děláte? Jen tak zadarmo a nezištně – co za tím vězí?“ Odpovědí je právě to, že stojíme na hodnotě „Pošli to dál“. Věříme, že to co jsme v životě dostali, měli možnost poznat a získat, má obrovskou cenu. Nemá to však sloužit pouze nám, ale právě i lidem z našeho okolí, kteří to potřebují. Jedině tak se hodnota toho násobí a jedině tak také naplňujeme svůj životní úkol. A když se zpětně díváme, jak se řetězec PTD rozšiřuje a lidi v oblasti leadershipu, partnerských vztahů nebo spirituality rostou, naplňuje nás to radostí, vděčností i pokorou. Nemůžeme potom jinak než děkovat Bohu, který nám ty dary a s nimi i zodpovědnost měl odvahu svěřit, a který se chce spolu s námi radovat nad velkými i malými úspěchy.

 

2019.4. ATM-atmoband2.jpg (1.34 MB)

 

 

Otázky na místo shrnutí


Nejvíce si člověk váží toho, co ho stálo nějakou tu námahu. Nechám už proto na vás samotných, abyste si z tohoto článku vyzobali ty myšlenky, které se vám v tom, co prožíváte, zrovna hodí. Můžete se ale nechat vést následujícími otázkami:

  1. Co si z příběhu si můžu odnést do svého života? Jak se lišila reakce zaměstnavatele na různé jednání jeho podřízených? K jakému jednání mám blíže já sám?
  2. Jaké jsou moje „hřivny“ – dary, schopnosti, poznání, prostředky…? V čem jsem dobrý? S čím vším můžu ve svém životě „hospodařit“?
  3. Vážím si všech svých darů a rozvíjím je? Nechávám si je sám pro sebe, nebo je šířím dál? Které z nich mi leží ladem?
  4. Jaké potřeby vnímám ve svém okolí? Můžu je díky svým darům pomoci naplnit?
  5. Co chci posílat dál ve svém životě? Jaký vliv chci kolem sebe šířit?

2019.4. ATM-řečník_jakub chýlek.jpg (1.49 MB)

 

2019.4. ATM-atmoband.jpg (1.89 MB)

 


 

Za fotky patří díky Aleši Michálkovi.