Většina z nás v průběhu prázdnin nejspíš zvolnila a věnovala více času odpočinku, sobě, rodině, přátelům nebo pohybu. Žel, léto a s ním i volnější režim už jsou za námi a před námi je pracovní období plné nových úkolů a výzev. Jak se ale vrátit zpět k našemu „předprázdninovému“ režimu a produktivitě? Jak to udělat, abychom „nepřepálili start“, ale dojeli až do cíle? S tím Vám pomůžeme v následujícím článku, který je plný tipů pro úspěšný začátek.
Září je spolu s lednem měsícem nových začátků. Je tu nový školní rok, nový fiskální rok, nové výzvy a úkoly, které bychom chtěli (nejen) do konce roku zvládnout. A mimo jiné je tu i nový ZOB, který zahájil další inspirující rok s brněnskou Atmosférou.
Prvním ZOBem v nové sezóně nás provedl Jakub Chýlek, manažer, lektor a jeden z pravidelných řečníků Atmosféry, který se tentokrát ujal tématu Jak „to“ nastartovat. Jak po volnějším režimu zase najet do těch správných kolejí návyků a rutin, které nám výborně fungovaly před časem prázdnin a dovolených?
Hned v úvodu nás Kuba nechal zamyslet se nad tím, co vlastně děláme, když potřebujeme zase nakopnout a šlápnout do pedálů. Jde o téma, které úzce souvisí s produktivitou, správnými návyky nebo s prokrastinací. A přestože by se o něm dalo dlouze diskutovat, Kuba celé téma i naše tipy shrnul do stručných, jasných bodů, které sám praktikuje, a které mu dlouhodobě fungují. Pojďme si je připomenout.
1. Znát své „Proč“
Toto je klíčový bod pro všechno konání v našem životě a hlavní zdroj pozitivní motivace. Pokud neznáme své důvody, proč v životě děláme to, co děláme, pravděpodobně budeme po čase méně a méně šťastní. Připomeňme si své „proč“ a budeme lépe vědět „jak“ a „co“. Jak své „proč“ objevit a dál s ním pracovat popisuje např. skvělá kniha Začněte s Proč od Simona Sinka.
2. Revize
Jednou za čas se zastavme a zrevidujme si své úkoly a povinnosti. Opravdu je nutné splnit vše, co máme v diáři? Nejsou pro nás některé věci už nepodstatné nebo u nich už nejsme potřeba? A neobjevily se nové cíle, na kterých nám záleží mnohem víc než na těch původních? Zastavme se jednou za měsíc a udělejme si schůzku sami se sebou, jak to doporučuje i Petr Ludwig v knize Konec prokrastinace.
3. Delegování
Někteří z nás mají rádi věci plně pod kontrolou a je pro nás těžké část našich úkolů přesunout na někoho jiného. Ale když se k tomu odhodláme, zjistíme, že druzí mohou danou práci zvládnout lépe i rychleji a my máme více času na věci, ve kterých vynikáme my.
4. Nastavit si rutinu
Dodržování režimu je jednou z nejvíce zmiňovaných rad pro lepší produktivitu nejen v jednotlivých dnech a týdnech, ale i v celém životě. Každému pomáhá něco jiného a je proto dobré znát se a vědět, co nám vyhovuje. Kdy jsme nejvíce produktivní, a kdy naopak cítíme únavu a nemyslí nám to. Podle toho si můžeme uzpůsobit den a pokud dokážeme své nové návyky udržet po dobu 90 dní, máme napůl vyhráno.
5. Vypustit zlozvyk
Často se stává, že když se nám do něčeho opravdu, ale opravdu nechce, přijde na řadu náš osobní „úhybný manévr“. Známe to asi všichni. To nutkání dodívat seriál. Až do konce řady. Přetřídit komplet šatník. Celé rodině. Uklidit sklep. I sousedovi. Odložit budík. Po sedmé. Každý máme to své. Ale zkusme to pro jednou neudělat. Zkusme zlomit zlozvyk a jít tu nepříjemnou věc udělat hned. Třeba jen její část, ale bez odkládání. Určitě budeme mít sami ze sebe mnohem lepší pocit a budeme tím více motivovaní, pokračovat v úkolu dál.
6. Čas bez vyrušení
Když potřebujeme pracovat, ale neustále nám zvoní telefon, cinkají e-maily a kolegové si chodí pro rady nebo jen tak poklábosit, má pro nás Kuba jednoduchou radu. Vypněme zvuky, odpojme se od wifi, dejme si na stůl cedulku s časem, kdy za námi kolegové mohou přijít. A pracujme. Braňme si svůj čas na nerušenou hlubokou práci, protože to prospěje jak nám, tak i naší firmě. A třeba tím inspirujeme i ostatní.
7. Být ve formě
Fyzické i duševní. Pravidelný pohyb nám pomáhá vypnout a vyplavit endorfiny, díky kterým se pak lépe odolává pracovnímu stresu, jsme méně unavení a spokojenější. A nezapomínejme i na duševní zdraví. Pokud je toho na nás moc, svěřme se blízkému člověku nebo odborníkům, kteří nám mohou pomoct. Extrémní produktivita nemusí být produktivní, když nemá smysl. Pak hrozí syndrom vyhoření, který je napříč společností čím dál častější. Starejme se o sebe, o své tělo i mysl.
8. 6x6
Toto je jeden z tipů pro střednědobé plánování. Jde o to sepsat si šest věcí, které musíme zvládnout v následujících šesti týdnech a soustředit se prioritně na ně.
9. Plánovat čas
Na některé aktivity nám v pracovním kolotoči zbývá méně času, než bychom chtěli. Často žel ukrajujeme z času původně vyhrazeného pro děti nebo partnera, u kterých máme pocit, že právě oni chápou naše pracovní nasazení. Právě jim ale nejvíce chybíme. Někdy také zapomínáme na kvalitně strávený čas s přáteli, a to je škoda, protože blízcí lidé nám pomáhají nabrat síly, inspirují nás a povzbuzují. Proto si pravidelně plánujme čas s rodinou i přáteli, bez toho, aniž bychom přitom byli rušeni prací nebo povinnostmi.
10. Meditace
Jednou za čas se zastavme a připomeňme si, kam jdeme. Jaký je hlubší smysl našeho jednání a konání. Uvědomme si, kdo jsme a buďme hluboce vděční za to, jací jsme a jací můžeme být.
+ 1
Bonusovým tipem od Kuby je ranní studená sprcha. Ta nás nejen probere, ale taky budeme více otužilí, což prospěje našemu zdraví.
Ať už plánujete v září nebo kdykoliv jindy začít s novým úkolem nebo projektem, ale přitom se vám do toho moc nechce, úplně nejjednodušší radu má firma Nike – Prostě to udělejte! Nepřemýšlejte nad tím, jak je to obtížné a kolik času to zabere, prostě někde začněte, a to kolo pomalu roztočte. Pak už to půjde mnohem snadněji.
Pokud byste chtěli další tipy pro lepší start a produktivit, můžete si pustit např. toto video (v angličtině). Najdete tu tipy, které se do článku nevešly, ale určitě stojí za zmínku.
Na toto téma bude navazovat také první zářijová Atmosféra, opět v podání Jakuba Chýlka. Bude se zabývat spirituálním pohledem na to, Jak „to“ udržet a stejně jako ZOB bude zaručeně stát za to. Tak přijďte! Rádi vás uvidíme.
Na úplný závěr článku bychom vám ještě rádi připomenuli jednu z našich novinek pro letošní rok. Rozhodli jsme se, že na každém ZOBu vám nabídneme inspiraci, kde můžete pomoci. Vždy pro vás vybereme zajímavý projekt, jehož cílem je zkvalitňovat životy lidí okolo nás, ale který žel nemá dostatek vlastních zdrojů pro jeho realizaci. Nabídneme vám proto možnost libovolnou částkou na vybraný projekt přispět a pomoci tak změnit mnoha lidem život k lepšímu. Každý, kdo tak učiní, si pak může se skvělým pocitem sednout do naší speciální Dobrouličky v předních řadách, která je vyhrazená právě pro ty, kteří projekt podpoří.
Zářijová Dobroulička byla věnována projektu Fabrika pro Elim, který si můžete připomenout v jejich krátkém videu. A pokud mu chcete finančním darem rovnou pomoci, tak na této stránce Fabriky pro Elim najdete číslo transparentního účtu, kam můžete libovolnou částku poslat.
Za fotky patří dík Aleši Michálkovi.